تابوشکنی؛ توضیحات فرزندان موسوی در روزنامه صبح ایران

16442368_303

زهرا و نرگس موسوی، فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، روز دوشنبه (۹ مرداد/ ۳۱ ژوئیه)در گفت‌وگویی با روزنامه “جمهوری اسلامی” درباره آخرین وضعیت سلامتی آنان توضیحاتی داده‌اند.
این نخستین باری است که توضیحاتی از فرزندان حصرشدگان در یکی از روزنامه‌های صبح ایران منتشر می‌شود. این گزارش زیر عنوان “توضیحات فرزندان مهندس موسوی درباره وضعیت والدین خود” و در صفحات داخلی روزنامه چاپ شد.
زهرا موسوی به “جمهوری اسلامی” گفته است، پدر و مادرش تا پیش از حصر “کاملا سالم” بوده‌اند، در حالی که در دوران حصر “انواع و اقسام بیماری” برای آنها پدید آمده است. به گفته او، در حال حاضر موسوی دچار “بیماری‌های قلبی و ناراحتی‌های استخوانی” و زهرا رهنورد دچار “مشکلات جسمی متعدد” شده است.
زهرا موسوی ضمن اشاره به اینکه “محصورین عزیز” با وجود شرایط حصر همواره بر “امید و اتحاد ملت ایران” تأکید دارند، در عین حال گفته است که پدر و مادرش حصر را “برای جلوگیری از بروز هیچ گزندی برای مردم، تحمل می‌کنند”.
خانم موسوی همچنین از نگرانی پدر و مادرش نسبت به “سرنوشت مردم، مسائل بین‌المللی و آینده کشور” سخن گفته و آن را با نگرانی پدر و مادری از سرنوشت فرزند خود مقایسه کرده است.
به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید
این فرزند موسوی و رهنورد همچنین ضمن قدردانی از حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی، در پیگیری سلامتی محصوران گفته است، البته رسیدن پیام‌های آنها به آقای قاضی‌زاده هاشمی در مورد وضعیت پدر و مادرشان هم “شامل محدودیت‌های موجود در کشور می‌شود”.
به گفته زهرا موسوی، “دایره اختیارات” وزیر بهداشت و “مسایل خاص امنیتی” هم امکان رسیدگی قاضی‌زاده هاشمی به وضعیت محصوران را محدود می‌کند و این “موانع و سختی‌ها” باعث نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد “در تضمین سلامتی” آنان می‌شود.
در همین زمینه:

مهدی کروبی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد
«خامنه‌ای، روحانی و علوی مسئول جان محصورین هستند»
وضع جسمانی میرحسین موسوی “مساعد نیست”
«روحانی رفع حصر و ممنوع‌التصویری را پیگیری کند»
زهرا موسوی درباره شایعه رفع حصر هم گفته است: «بدتر از شایعه رفع حصر، شایعه‌سازی ناجوانمردانه‌ای است که درباره فوت ایشان مطرح می‌کنند که ما باید با آشفتگی در به در مسئله را پیگیری کنیم و شرایط موجود حاکی از عدم ارتباط صحیح میان خانواده و محصورین است که سبب بروز شایعه می‌شود».
خانم موسوی با اشاره به ناراحتی قلبی اخیر برای مهدی کروبی گفت: «چنین مشکلی که برای پدر من هم افتاده بود، امکانات فوری برای او وجود نداشت که شرایط فوق سبب افزایش نگرانی ما ‌شد، در حالی که مسئولان موظف هستند برای تضمین سلامت آنها پزشک متعهد را در نزدیک‌ترین نقطه به آنها مستقر نمایند و مشکل ما همین نکته است که مامورین حصر به میل خود خبرهای مربوط به سلامتی پدر و مادر و آقای کروبی را به خارج از محل حصر منتقل می‌کنند که این رفتار برای سلامت بیمار و زندانی ما خطرناک است».
نرگس موسوی، فرزند دیگر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، روند درمان سرگیجه‌های پدرش را نیز نشانگر جدی نبودن پیگیری سلامتی محصوران از سوی مأموران امنیتی می‌داند.
او همچنین با اشاره به ممانعت مأموران از خارج کردن نقاشی‌های دوران حصر میرحسین موسوی از محل حصر، از خطر نابودی آنان به دلیل نگهداری نامناسب خبر داده است.
نرگس موسوی همچنین علاوه بر ابراز نگرانی از خطر “ریزش” محل حصر به دلیل “بسیار قدیمی و فرسوده” بودن آن، سلامت محیط خانه را هم “به دلیل تغییرات امنیتی و بستن منافذ راه پله‌ها” تأیید نمی‌کند.
این فرزند موسوی و رهنورد در ادامه می‌گوید که «در چنین شرایطی سرگیجه و افت فشار می‌تواند توامان خطرات جدی برای پدر به دنبال داشته باشد».

No comments yet.

Leave a Comment